Napredna pretraga  

Vesti:

Autor Tema: Nepoznat uređaj  (Pročitano 7496 puta)

imilinkovic

• Gost
Nepoznat uređaj
« poslato: 27.12.2011. 15:59 »

Pozdrav svim korisnicima foruma.
Pošto vidim da ste dobri poznavaoci radio uređaja, da li bi neko mogao da mi kaže nešto o ovom......

znam samo da je iz1944 i U.S.A proizvodnje.

Interesuju me njene mogućnosti i vrednos. Naravno potpuno je ispravna i dobro očuvana, samo ja neznam da je koristim, kad je uključim jedino što mogu da uhvatim to su neki mađari koje ja ništa nerazumem.

Hvala unapred na pomoći.
« Poslednja izmena: 29.12.2011. 07:01 od strane Admin »
Sačuvana

BPD

• Administrator
  • 4
    • Imejl
Odg: Nepoznat uređaj
« Odgovor #1 poslato: 27.12.2011. 17:40 »

Na osnovu velike ali prilicno mutne fotografije, rekao bih da je u pitanju prijemnik BC-312, jedna od njegovih verzija. Americke je proizvodnje, a proizvodio se od 1943. godine. Posle Drugog svetskog rata proizvodili su ga i u Francuskoj. Masovno su ga koristile americke i saveznicke snage, a posle rata su ga imali i mnogi rado-amateri. Prvobitna namena mu je bila za vojne primene, kao stacionarni ili mobilni uredjaj, bilo u kopnenim snagama ili u vazduhoplovstvu. Medjutim, koriscen je i u drugim sluzbama. Zbog toga se napajao sa 28V (standard u vazduhoplovstvu i na Zapadu) ili sa 12/14V, preko odgovarajucih dinamo pretvaraca, a u stacionarnom radu sa 115V ili 220V.

Pokriva opseg od 1.5MHz do 18MHz, podeljen u 6 podopsega. Predvidjen je za prijem CW (Morze telegrafija) i AM (fonija amplitudnom modulacijom). Koristi 10 vakuum cevi, a medjufrekvencija mu je prilicno niska, 470kHz (sto je u to vreme bilo uobicajeno). Razne verzije prijemnika imaju dodatne slovcane oznake (BC-312, BC-312N, BC-312NX, BC-312M, BC312C i slicno).

Prijemnik je se koristio samostalno ili kao deo primopredajnog kompleta (SCR-193, SCR-197, SCR277, SCR-299, SCR-399, MRC-1...). Na Radisti imas opis mobilnog radio-sistema SCR-193, koji je koriscen kod nas.

Pozdrav, Brana
Sačuvana

imilinkovic

• Gost
« Odgovor #2 poslato: 28.12.2011. 22:00 »

Hvala na pomoći, koja je njena vrednost ako budem rešio da je prodam?
Sačuvana

BPD

• Administrator
  • 4
    • Imejl
« Odgovor #3 poslato: 29.12.2011. 02:26 »

Žao mi je, moguću cenu ne znam, ne bavim se prodajom. Na vrednost, svakako, utiče više faktora: starost uređaja (jer se ovde radi o kolekcionarskom primerku), ponuda i potražnja (ovi prijemnici nisu bili retki), očuvanost uređaja (ne znam da li je prepravljan, da li su originalni delovi itd. Na primer, spolja se vidi da je originalni priključak za antenu skinut, rupa pokrivena pločicom, a pored je postavljen priključak SO-239), kompletnost uređaja i tako dalje...
Sačuvana

imilinkovic

• Gost
« Odgovor #4 poslato: 29.12.2011. 13:46 »

Ok. Mislim, koliko ja mogu da zapazim po slikama sa neta, drugih nekih prepravki nema, što se tiče unutrašnjeg dela mislim da je sve orginalno jel imam dosta njenih delova, ili ti komponenti, svi su novi i u fabrickom pakovanju ka npr...

,a na uređaju je napisana god. proizvodnje 1944.

U svakom slučaju hvala još jednom na pomoci mnogo mi je značila, bar sad znam o cemu se radi.

Pozdrav:
              Igor          
« Poslednja izmena: 11.02.2016. 12:56 od strane Admin »
Sačuvana

S55S

• 2
  • **
« Odgovor #5 poslato: 04.03.2012. 12:35 »

Pozdrav!

Tukaj je moj BC-312 M, kot nov iz fabrike... (YouTube)

http://www.qrz.com/db/s55s/

73 de S55S, Dan
Sačuvana