Radionica > Vojni telekomunikacioni uređaji

PT 6

(1/1)

miloje:
potrebna sema za ispravljacvojni pt6 probao sam da nadjem semu pa neuspevam inace spada u dodatnu opremu pup12 hvala unapred  MIKI

YT1MK:
Zdravo svima,

Ovaj post tehnički ne pripada postavljenom pitanju - poslednjem/najsvežijem zapisu - ali ima veze sa temom kojom se bavi ovaj forum "Vojni telekomunikacioni uredjaji".

Svojevremeno je Božo Motezger u svojoj knjizi posvećenoj radio-amaterskim konstrukcijama (lampaši - I izdanje, a kasnije se pojavilo i II izdanje posvećeno tranzistorskim uredjajima), pisao de je posle II svetskog rata došlo do ekspanzije radio-amaterizma, jer su se pojavile velike vojne rezerve radio tehnike, a posebno je komentarisao temu kristala, na bazi kojih je i radio amaterima postalo dostupno da urade samogradnje SSB primopredajnih uredjaja.

Posle naših ratova na Balkanu i raznih "restruktuiranja" oružane sile, pojavila se na otpadima - velika količina radio-amaterima interesantne vojne radio-komunikacijske tehnike. Razni RUP-ovi, AT-ovi, lampe, AL cevi, kablovi
i slicno... cene "od oka" ili za ceo sklop... uglavnom za 20tak Eu se kući mogla odneti prava radio stanica sa pratećim
priborom. Uz malo sreće, to je bilo odmah spremno za rad. Za one sa manje sreće, morali su da rasklope uredjaj, operu ga petrolejom od vojne masti (preklopinike i releje), sklope i eto nove stanice na bandu.

E sad - na kom bandu? Na 35Mhz, 55Mhz...? Ima li ko uvida u to šta je od radio-amaterima dostupne vojne radio-tehnike još uvek u službi naše vojske, policije i drugih? Koje su frekvencije "napuštene" od ovih službi? Da li je legalno
posedovati npr. RUP-12, 15, RU-20? Kakva je sudbina ovih uredjaja da budu registrovani kod RATEL-a kao radio-amaterske radio-stanice? Da li je kome to pošlo za rukom?

Naravno, svaki radio-amater zna šta mora biti ispunjeno od uslova i zadovoljeno, pre nego što se stisne PTT na nekoj FRQ sa tom i tom vrstom rada i snagom... A izazovi su veliki... ko da odoli - a da ne proba kako radi "zelena" mašina -
koja je nekada vredela čitavo bogatstvo, koja vezuje za uspomene iz regularne vojske, ili je ratni trofej... Nama tenkistima, oficiri nisu dozvoljavali da upalimo RUT - da nešto ne pokvarimo... a eto ga sad kompletan, skoro nov - na buvljaku...

Da li posedovanje "zelenih" radio-mašina i povremeno paljenje, može da se podvede pod radio-aterski "konstruktorski rad" ili "eksperimentalni rad"?

Iako smo mi kopnena država, imamo li nešto poput 2182Khz na moru? Imamo li mi naše stalne frekvencije za vanredne situacije (koje možemo da podelimo sa vojskom, policijom i državom) a u korist gradjana, uz TO zaposlimo i naše RT-20 TC6, a ne da ih šutiramo po podrumima i na kraju bacamo u kontejnere. Neozbiljno je da nam 3725Khz bude "emergency call" centar!

Mislim da sam načeo tomu za radio-amatersku dikusiju...

'73, YT1MK, Miško - Čačak

miloje:
zahvaljujem na komentaru ali pretvarac napona se uistinu nalazi u pripadajucoj opremi RUP 12 i nalazi se u opisu opreme mene samo interesuje kolika mu je snaga na izlazu osiguraci koji su na prednjoj strani su 5 A verovatno je snaga manja ali nemogu da nadjem podatke a sluzio je za napajanje iz mreze ili u kampanjoli ulaza 24 volta poz MIKI

BPD:
@Miloje
Sve što si pitao u vezi pretvarača PT-6 imaš u Pravilu radio-uredjaja RUP-12, koje se nalazi u download sekciji
ovoga sajta:
http://radista.info/download/instructions/Pravilo_radio-uredjaj_RUP-12.zip
Trebalo je samo da potražiš.

U pravilu piše da je potrošnja struje uredjaja RUP-12 na predaji oko 750mA, pa je PT-6 dimenzionisan u skladu sa tom potrošnjom. Na stranama 21 i 22 imaš podatke o potrošnji pretvarača. Inače, on ne služi za napajanje iz mreže (kao što si napomenuo), nego iz izvora jednosmernog napona 12V ili 24V. Detaljan opis (i šeme) tranzistorskog pretvarača imaš na stranama 133-136.

@YT1MK - Miško
Pokrenuo si nekoliko interesantnih pitanja, ali ona ne spadaju ovde, pa bi dobro bilo da za njih otvoriš posebnu temu. Ipak, ukratko ću da odgovorim na jedno pitanje. Da, "zeleni" uredjaji se mogu registrovati kod RATEL-a i legalno koristiti, ukoliko omogućavaju rad na opsezima i vrstama emisije dodeljenim amaterima. Ja sam dobio dozvole za nekoliko SMB uredjaja: RU-20, Racal, Collins 718U-1/9, Transworld RT-100/MP. Takodje i za VHF ručnu radio-stanicu GP-300. Naravno, sa njima mogu da radim ISKLJUČIVO u skladu sa mojom licencom, bez obzira što uredjaji omogućavaju rad i na dugim opsezima. Imaš razne amaterske radio-stanice koje mogu da rade na opsezima koji nisu dodeljeni amaterima u Srbiji, pa to ne znači da tamo smeš i da ih koristiš. Recimo, FT-847 može da radi na 70MHz, ali to ne smeš, jer ti to licenca ne dozvoljava. Skoro svi novi KT uredjaji mogu da rade na opsegu 5MHz, ali ni tamo ne smeš, jer nama još nije dodeljen. To ti je kao da imaš vozilo koje može da razvije brzinu od 200 km/h, ali to ne znači da u gradu smeš da ideš tom brzinom - moraš da poštuješ propisano ograničenje brzine.

Sa druge strane, RT-20 TC6 i drugi uredjaji koji ne mogu da rade na amaterskim opsezima, ne mogu se koristiti kao amaterske radio-stanice, osim ukoliko se ne preprave (ali to onda više nisu ti uredjaji nego neki drugi, home-made).

73! Brana

miloje:
hvala vam svima na informacijama ali ja imam pretvarac sa oznakom PT6 koji je namenjen za napajanje iz mreze 220 mije pretvarac koji ide na dolnji deo PUP12 nego ima svoju nezavisnu kutiju sa prednjim poklopcom pregledao sam celo uputstvo aqli o ovom pretvaracu nema nista slikacu ga pa cu ga postaviti na uvid unapred zahvalan svima na saradnji

Navigacija

[0] Indeks poruka

Idi na punu verziju