Radionica > Vojni telekomunikacioni uređaji

RU-15 /PD-8 jako slab prijem

(1/1)

Oscar83:
Pozdrav svima ovde na forumu imam problem koji ne mogu da nadjem otklonim kvar radi se u PD 8 uredjaju pre mesec dana dospelo je do mene u polu ispravnom stanju saznao sam sledece u vezi uredjaja da je bio dobio kontra napon  :-[ pa je neko poceo da popravja mada nista nije uradjeno konstatovano je da blok  VF pojacanja 3000 T pravi kratki spoj pa izbija osigurac  mada taj blok vise ne postoji do mene je doslo bez tog bloka i bez poklopaca za inverter 12/28 v i jos nekih limova pokrivaca no hvala jednom kolegi pronasli smo modul 3000T iz Valjeva blok nakon sto je stiglo postom sledila je ugradnja bloka i uredjaj je proradio napravjena je antena dipol za 7mhz podrucje swr dobar ima predaju  ali prijem je jako slab u tom smislu da je sum iz uredjaja nekad jaci od modulacije ali kad neko radi sa kilowatom kolege talijani onda se lepo cuje i difuzne stanice se lepo cuju kolega i ja smo probali qso na 7.123 on mene jako lepo cuje mada sam odradio modifikaciju modulatora 4300T (uputsva sam pronasao ovde na forumu ) sad lepo radi sa dinamickim mikrofonom ali ja kolegu koji je udaljen nekih 10km od mene jedva cujem on isto radi sa pd8 pa me sad zbuni sto je uredjaj tako gluv proverio sam modul pretvarac sa stabilizatorom  5200 ima 60v proverio sam filtarsku jedinicu 6202 sve ok proverio sam nf pojacivac 4200t meni se cini da je i to ok pa dalje vise neznam gde da trazim kvar mozda je 3000t u pitanju  ??? molim vas kolege amateri ili bilo ko se razume ili ima vise izkustva u vezi navedenog uredjaja da da neki predlog da uklonim kvar pa da proradi ovaj uredjaj  :D

RoRa:
Prilikom popravke bilo kakvoga elektronskog uređaja potrebno je proveriti prisustvo SVIH potrebnih napona napajanja.
Potom, ako je o prijemniku reč, proveriti napon na liniji ARP, nožica A (VF REG) modula 4200T. Na veličinu ovoga napona utiče jačina primanog signala u kombinaciji sa položajem klizača potenciometra na prednjoj ploči, označen kao VF pojačanje. Signal sa ovoga klizača vodi se na nožicu C modula 4200T.
U dokumentaciji (blok šeme) su navedene dozvoljene vrednosti pomenutih napona.

Oscar83:
Jeste potpuno ste u pravu proverio sam napon na tim nozicama ali na shemi i na pravilo rup 15 ne vidim naponske vrednosti merne tacke za modul 4200T ali malo me zbunilo posto na nozici A napon se krece od 0.14V do 4.00v na shemi kod mog uredjaja je maximalan napon 2.6v kad je potenciometar za vf pojacanje na maximum u lsb vrstu rada na cw vrstu rada taj napon dostize i do 5.6v na lsb vrstu rada na emiteru tranzistora tr 4208 je napon 4.45 v kad je pot.m. na max  sto se tice tranzistora tr 4208 na shemi je BFY 77 na moj modul je BER 17 SGS 7504 i to je fabricko ugradjeno tako pa sad stvarno ne znam koji je modul je u kvaru posto ceo uredjaj je dobio kontra polaritet  dogovorio sam se sa kolegom yu7sma da u ponedeljak ponesem uredjaj kod njega pa cemo menjati module posto i on posedjuje pd 8 pa dok ne nadjemo koji je u pitanju ja mislim da je 3000T u defektu hvala na odgovor !

Navigacija

[0] Indeks poruka

Idi na punu verziju