Napredna pretraga  

Vesti:

Autor Tema: HF ANTENA za SMANJENI PROSTOR  (Pročitano 10955 puta)

E71X

• Gost
HF ANTENA za SMANJENI PROSTOR
« poslato: 05.01.2012. 14:27 »

Pozdrav,

da li neko moze da pomogne sa savjetom vezano za KT antenu, bandovi koji me manimaju su 20,40, i manje 80m.

imam problem sa prostorom,

da nebih puno pisao evo skica kuce i prostora pa ako neko moze pomoci sta bi najbolje bilo, standardni dipol ne mogu jedino nekako defekno stepene uradim,

da li je neko radio obrnuto L ?

ovo je skica moje kuće a moj slobodni prostor za antenu je u ZELENOM kvadratu

« Poslednja izmena: 06.01.2012. 18:06 od strane Admin »
Sačuvana

aleksandar_sabac

• 3
    • Imejl
Odg: HF ANTENA za SMANJENI PROSTOR
« Odgovor #1 poslato: 08.01.2012. 19:07 »

A Inverted Vee za 40m opseg. Evo link sa kalkulatorom za proracun duzine krakova.
http://www.m0ukd.com/Calculators/Inverted_Vee/
Ukoliko postavis stub visoko onda ces moci i za 80m opseg. Ja imam postavljen za 80m, krakovi nisu pod istim uglom u odnosu na stub i cak nisu u liniji sa stubom (gledajuci iz pticije perspektive). Dakle gledajuci od gore a poredeci sa satom kod mene jedan krak stoji na 9h a drugi na 5h. Ne znam da li si me razumeo. Pokusacu da nacrtam u nekom programcicu pa da prilozim sliku.
Sačuvana

aleksandar_sabac

• 3
    • Imejl
« Odgovor #2 poslato: 08.01.2012. 19:31 »

Evo i slicica dole. Kod mene su krakovi antene pod istim uglom u odnosu na stub samo nisu u ravni sa stubom gledajuci od gore. Ja radim sa PD-8 i njegov tjuner bez problema podesi antenu i za 80m i za 40m opseg. na qrz.com mozes pogledati veze odradjene za tim uredjajem i antenom.

73 de YU1NNN
Sačuvana

E71X

• Gost
« Odgovor #3 poslato: 12.01.2012. 01:14 »

hvala mnogo,

upravo danas idem da to savladam, imam nekakav problem u prijemu,nekoliko staanica sa probavao, imam mnogo jak šum na bandu,

puno pozdrava

Sačuvana

e78zz

• Gost
« Odgovor #4 poslato: 02.05.2014. 13:05 »

Nekad su dvoslovci u sufiksu delili svoje bogato iskustvo i znanje sa troslovcima... sada troslovci savetuju strucnjake sa  1 slovom u sufiksu...   ??? . Ovo ne moze da bude  ;)
Sačuvana

gane

• 5
    • Imejl
« Odgovor #5 poslato: 06.05.2014. 14:06 »

У Сарајеву су једном много давно радили са кућним олуком као антеном,мада то је било из нужде због кидања антене током такмичења!Ово ми је причао покојни Иван Горшек једном приликом.Оно што многе брине то је колико даллеко ће се чути са неком антеном,а то је проблем који немамо.Треба кроз гужву проћи до нове земље...Кад нема места за антену како Бог заповеда,онда нема мудровања много.Узме се жица дугачка од почетка па до краја места где антена може да се смести и то је то.За прилагођење обавезно куплер али не овај новомодни што уз уређај стоји,већ најбоље да антена из њега почиње-значи споља.Исто тако доле обавезно против тега ( нема калкулатора за против тег ни "онлине" ни без лине),али,против тег не сме да буде краћи од антене,ако нема места да буде мало дужи боље је не постављати га и то је то.Ако је антена дуга око четвртине куплер мора бити за високи напон јер је у њему трбух напона.Анетна "трза" на висину далеко више него на дужину ,то треба упамтити.
Sačuvana
Електронски уређаји раде на бели дим,кад дим из њих изађе - онда више не раде!

e78zz

• Gost
« Odgovor #6 poslato: 08.05.2014. 11:41 »

Gane, pricalo se i da su partizani u BG da bi izbegli lociranje tx-a koristili nulu od niskonaponske mreze kao antenu :) (ostalo je legenda hi :) ).

Svaki komad zice ce da bude "negde" rezonantan hi.

Jednom prilikom dok sam bio u VGD, namontiram otvoreni dipole za 3,7MHz, zeljeni smer, max mogucu visinu 75e uvodnik... da ne ulazim u teoriju (nije mi jaca strana hi), out 80w SWR (nema swr 1:1 na 3725 hi) raporti ono 59 solidno.
... i sve bi bilo u redu da se u isto vreme iz istog QTH nije javljao i Branislav E73RDL.
Cujem ja raporte sve 59 +... FB... imas li linear... iskljuci linear i sl.

Nebude meni tesko i odem kod njega da vidim PPS i antenski sistem.

Uredjaj 80W, (kasetofon uredno montiran hi), PPS u skladu sa mogucnostima, uglavnom sve kako treba.

Antenu nisam video :) (jeste da nosim naocare ali nevidim antenu za 80m :), ima neki uvodnik ide na Yagi za 2m i jos jedan uvodnik u krosnju neke stare kruske (kruska olistala) i to je to :) ). Zamolim ga da mi pokaze antenu za 80m.

Kaze pa kako nisi video inverted V, hajde da ti pokazem. I odvede me pod onu krusku i kaze vidis li sad?
Jbga ja gledam, usao uvodnik u lisce od kruske, okolo neka ograda od bodiljkave zice, i to je to.

Da ne gnjavim vise, antena za 80m je izgledala otprilike ovako; baluna za simetrisanje nema, izolatori od plastike, nastiklani krakovi od vise razlicitih provodnika razlicitih precnika, izlomljeno po granama i kroz lisce, i na kraju zafalilo, e tu je nastiklano jos po par metara "bodiljkave zice".

Nista nidje veze nisacim. Odem po SWR metar, ... vratim se izmerim ....SWR 1:1 !

Izmerim swr po celom opsegu, ima malo swr-a ali ne vraca se preko 1.5 !
Odradim par veza na 3,5MHz CW, raporti 599+ !

Zakljucak i predlog za izbor antene za ovog e7x:
                 1. obavezno praviti drvene nosace za antene (po mogucnosti od kruskinog drveta).
                 2. zavrsni clanci, od bodiljkave zice (po mogucnosti zahrdjale)
                 3. svi spojevi na čvor sa opustenim "brkovima" (izbegavati tacne dimenzije, lemljenje, kleme i sl.)
                 4. izolatori od plastike
                 5. nesimetricni krakovi, sto vise izlomljeni.

Sačuvana