@zoro: kada bi ste birali izmedju 515 i PRC 320, sta bi ste odabrali ?
Oba uredjaja su kvalitetna i svaki ima svoje prednosti i mane. Uzimajuci u obzir cenu po kojoj se lako mogu nabaviti (oko 100 evra), svakako da vrede svaku paru. Za koji uredjaj ces se opredeliti, zavisi pre svega od toga sta zelis da radis sa tim uredjajem. Ipak, prednost dajem RU-20.
PRC-320L: u startu ima nesto vecu snagu. Nema automatski antenski tjuner. Licno vise volim rucno podesavanje, jer automatski tjuner nekada ne moze da podesi stanicu na antenu (kada impedansa antene izlazi iz opsega podesavanja). Ima ugradjen CW filter (sto je velika prednost za one koji zele da rade najvise telegrafijom). Sa druge strane, nema USB (govorim o PRC-320L verziji, koju smo mi nabavljali), pa otpada SSB rad na amaterskim opsezima od 14 MHz na gore. Najvise problema na samoj stanici je vezano za prilicno nezan sklop za dobijanje napona za varikap diode.
RU-20: Stanica je novije generacije, veoma kvalitetna. Ima automatski antenski tjuner, sto mnogi smatraju prednoscu. Pri tom ne treba zaboraviti vaznu cinjenicu da opseg podesavanja na BNC prikljucku nije isti kao kada se postavi stap antena. Na nosacu stap antene na stanici postoji preklopnik kojim se automatski menja kolo za prilagodjenje. Kada se prikljucuje antena na BNC konektor, ocekuje se da njena impedansa ne odstupa previse od nominalnih 50 oma. Stanica je pravi stedisa, pa na prijemu (sa ugasenim osvetljenjem) trosi svega oko 65-70 mA. Promena frekvencija je veoma glupo resena: frekvencija se moze menjati samo u jednom smeru. Neverovatno je da nisu ostavili mogucnost promene u oba smera (posebno ako se zna da je RIZ u to vreme proizvodio VHF radio-stanice M-4800 na kojima su slicni BCD koderi omogucavali promenu u oba smera).
Obe radio-stanice su predvidjene da im osnovno napajanje bude baterija. Zahvaljujuci izuzetno maloj potrosnji na prijemu, baterija za RU-20 moze biti prilicno malog kapaciteta (originalna 1.8 Ah) a da opet moze dobro da posluzi. Svakako da za obe radio-stanice treba obezbediti ispravljac. Napajanje PRC-320L preko baterije koja je stalno prikljucena na pretvarac DC-14 svakako treba zaboraviti. Na taj nacin se baterija veoma brzo unistava.
Ukoliko planiras da radis digitalnim modovima, onda tek dileme nema: pravi izbor je RU-20. PRC-320L ima veliko mikrofonsko pojacanje sa kompresijom, koje se ne moze iskljuciti, pa je potrebno veoma pazljivo podesavanje i stalna kontrola nivoa signala. Sa druge strane, kada se RU-20 prebaci u mod za prenos podataka (0dB/600 oma) onda je NF karakteristika veoma linearna i prilagodjena prenosu podataka. Tako se postize veoma kvalitetan i cist digitalni signal.
@srbijanac: Sve je to tacno sto je spomenuto, ali mogu ti reci da su motori kod mog ru20 zapekli zbog slabog koriscenja sto je dovelo do toga da poremeti tjuner i ceo izlazni stepen mi je crko...
Hmmm... sa ovim se ne bih slozio. Naime, tacno je da se desava da posle veoma dugog stajanja motori "zapeku". Tacnije, prilikom nekog servisa upotrebljeno je neodgovarajuce mazivo, koje moze da napravi problema. Ipak, ovakav problem ne moze da dovede do unistenja izlaznog stepena. Kada se zapocne podesavanje na antenu, ukoliko u roku od 7 sekundi stanica ne uspe da se prilagodi na antenu, kolo za podesavanje se iskljucuje i u slusalicama se cuje isprekidani ton od 1 kHz. Naravno, ovo sve pod uslovom da je sve ostalo ispravno. U ovom slucaju, najvise sumnjam da je neko, nekada, malo "dostimovao" diskriminator... U tom slucaju stanica ima pogresno ocitavanje reflektovane snage, pogresan je kriterijum podesenosti stanice (pa stanica prekida podesavanja na pogresnom mestu). Tada moze da dodje do termickog razaranja izlaznog stepena.
Sto se tice "zapeklih" motora, to se lako resava. Ukoliko se vidi lose mazivo, treba ga ukloniti i sklop ocistiti. Cak se i rukom moze malo pokrenuti osovina rotora motora, tek da motor moze da se pokrene. Podmazivanje se moze uraditi ali samo kvalitetnim mazivom, odgovarajuce viskoznosti.
Da budemo posteni, valja reci jos i ovo: tacno je da postoji razlika u kvalitetu motora kod prvih serija RU-20 i kasnijih serija. Prva serija je pravljena prakticno od kompletno originalnih delova, pa su i motori bili originalni Collins. Kada je serijska proizvodnja zazivela, RIZ je postepeno deo delova zamenio delovima iz svoje proizvodnje, ukljucujuci i te motorcice. Citava jedna serija tih motorcica je bila znatno losijeg kvaliteta od originalnih.
Inace, licno sam imao prilike da se uverim u dobru kontrolu kvaliteta proizvoda u tadasnjoj namenskoj proizvodnji RIZ-a (negde 1985. godine). Odlicna fabricka kontrola kvaliteta, na svakom radnom mestu kontrole tada najmoderniji merni instrumenti (Rode-Svarc, Motorola...) i svi povezani na Commodore PET racunare. Testiranje svake plocice se obavljalo automatizovano, po strogo odredjenom programu. Svaka zavrsena radio-stanica je prolazila kompletan test performansi (prijem/predaja, toplo/hladno, suvo/vlazno, sa vibracijama i bez viracija, u svim mogucim kombinacijama). Rezultati svih merenja su snimani u fajl i cuvani u fabrici, a stampani rezultati su prilagani uz dokumentaciju stanice. Iz svake serije radio-stanica, odredjeni broj radio-stanica je izdvajan i maltretiran u posebnih klimo-mehanickim komorama, neprekidno. Zaboravio sam koliko sati je taj test izvodjen, ali je bilo veoma, veoma dugo. Na svakoj komori je bila prilepljena ceduljica sa po 2-3 imena i njihovim telefonima da ih zovu u slucaju bilo kakvog kvara ili prekida testiranja, u bilo koje doba dana ili noci. Mada je fabricka kontrola bila dobra, u produzetku same proizvodne hale bila je kancelarija SIKK (Sluzba integrirane konrole kvaliteta, nezavisna od rukovodstva fabrike), od kojih su strepeli u proizvodnoj hali. Oni bi po metodi slucajnog uzorka uzimali odredjeni broj vec zapakovanih stanica, raspakovali ih i podvrgli rigoroznim testovima. Takvu kontrolu kvaliteta nisam tada video ni u jednoj drugoj fabrici. Direktor namenske je imao zavrsena dva fakulteta i mislim da je imao cin pukovnika. Imali su odlican razvojni tim i secam se da su neki i spavali u fabrici, tokom priprema isporuke. Tada su Kini prodali veliku kolicinu radio-stanica i razne opreme - RU-20, VHF radio-stanica M-4800, centar veze (sa vise komandnih pultova u dezurnim sluzbama) itd.
Pozdrav,
Branislav P. Davidovic