Napredna pretraga  

Vesti:

Autor Tema: Asahi kt vertikalka  (Pročitano 3848 puta)

YU5DIM

• 2
  • **
    • Imejl
Asahi kt vertikalka
« poslato: 28.12.2013. 18:52 »

Pozdrav forumasi,

Dobio sam na poklon hf vertikalku kojoj nedostaju neki delovi,pa posto ne znam koji i u kojoj duzini obracam se RA zajednici u nadi da neko ima ili je imao ovakvu antenu pa mi moze nekako pomoci oko nje,naime antena je proizvodjaca Asahi po imenu rekao bih da je Japanske proizvodnje ali ne mora da znaci.Antena je za 14,21,28 mhz tj ja imam te trapove jedan je za 14mhz a drugi za 21 i 28mhz,i imam donji deo antene koji dolazi na nosecu cev u duzini od nekih 1,5m.Kolik sam primetio fali gornja cev mozda f-10 ili f12 promera predpostavljam de se na njoj vrsilo podesavanje antene i jos jedna koja povezuje prvu cev i prvi trap.Prilazem sliku pa ukoliko neko moze da pomogne neka pise,unapred zahvalan Ivica,yu5dim.
« Poslednja izmena: 11.02.2016. 13:16 od strane Admin »
Sačuvana

gane

• 5
    • Imejl
Odg: Asahi kt vertikalka
« Odgovor #1 poslato: 01.01.2014. 22:41 »

Ниси рекао нити сликао аможда ни погледао најбитнију ствар!Шта ј у подножју антене,тамо где је прикључак за кабл?Ако има завојницу онда је предвиђена да ради као полуталасна вертикалка,на то обрати пажњу.Иначе да је радила само на 14,21 и 28 не би јој требао за 28 трап,шта ће он ту (у том случају)?Чим га има значи да је радила још негде.Нема одговора овако једном реченицом осим ако се не јави неко је баш видео и зна о којој антени је реч,али,ако се такав не јави,једини начин је грид-дип метар у руке па да прво одредиш где трапови резонирају (ако на њима не пише).Кад то нађеш,онда ти следи да поставиш цев напамет,тестираш је у раду,па да у ходу нађеш дужину која недостаје.Није то неки стручан напор,али тражи времена и рада,посао би знатно олакшао неки нетворк анализатор таман да је у најпростијој варијанти као ови од МФЈ....Прво подешаваш банд за који је направљен трап најниже фреквенције,па све редом на горе.Ако има неку завојницу у подножју-тачки напајања,не требају ти радијали,(слика тако сугерише мада ми је мало вероватно),а ако нема,онда по три за сваки банд.Имало би ту још детаља али то ако се одлучиш...
Sačuvana
Електронски уређаји раде на бели дим,кад дим из њих изађе - онда више не раде!

YU5DIM

• 2
  • **
    • Imejl
« Odgovor #2 poslato: 02.01.2014. 21:37 »

Evo jos par slika,sada ce verovatno biti jasnije.
Sačuvana

gane

• 5
    • Imejl
« Odgovor #3 poslato: 05.01.2014. 09:23 »

Одлично је што ознаке на траповима сачуване,па им није потребна идентификација мерењем.Слике овако гледајући,само потврђују да је то четвртинка,мултибанд са траповима.Има на њој корозије доста,треба постоље растурити и уверити се у то по начину спајања конектора,односно,да ли доле има (случајно,мада не верујем) нека завојница,(има произвођача који у ону цев где улази конектор уграде завојницу ма како то лоше било).Важи све из претходног поста.Мислим да су радијали били спојени на она четири шрафа у дну постоља,(треба их променити због споја-прохромске ставити).Биће то досадан посао са много мерења и мењања дужине али нема другог начина...Можда ако можеш да нађеш фотогтафију антене на нету,па да упоређивањем са дужином трапа дођеш до најближих података.Оно што треба знати за антене овог типа је да су у раду лошије ид четвртинке за само један банд,али су нужно зло кад човек нема места да постави више четврт таласних антена за више бандова.Њима је осим тога слаба тачка мала ширина пропусног опсега,тешко их и обично немогуће "натерати" да раде по целом банду.И можда највећа мана је шума радијала испод антене,за сваки банд најмање три.И ако произвођачи напишу да је довољно да се поставе радијали само за најнижу фреквенцију,то није тачно,( осим за опсеге од 7 и 21,дипол/радијал за 7 ће одлично да ради на 21,али остали бандови не деле овај однос па је слаба вајда од тога)...Ккао почетни "оквир" за дужину антене рачунај да је за сваки банд краћа не више од једне трећине.(Морају сви да поштују правило да ако је антена краћа од 65% пуне дужине,онда "џаба сте кречили")...Склопи је,направи и претходно подеси радијали за 14,па је подеси да ту ради па тако редом...требаће времена и добре воље...
Sačuvana
Електронски уређаји раде на бели дим,кад дим из њих изађе - онда више не раде!