Napredna pretraga  

Vesti:

Autor Tema: Vise pitanja na jednome mestu  (Pročitano 3852 puta)

Hubble

• Gost
Vise pitanja na jednome mestu
« poslato: 26.06.2013. 23:39 »

Dragi moji radio amateri i profesionalci,kao mali sam se bavio radio uredjajima i telegrafijom koju sam znao,sada sam sve zaboravio jer se drugim poslovima bavim,ali s vremena na vreme vratim se radio tehnici jer nekada mi jednostavno zatreba.
Da ne  postavljam u raznim rubrikama ponovo teme i razgovaram sa vama,jer nemogu da nadjem gde sam sta postavio jer mi je spor internet,postavljacu pitanja u ovoj temi.
Nov sam na forumu i zivim u Bor-u.
Kod mene ima dosta ljudi koji su radio amateri,cak znam i ljude koji imaju  B klasu,dok nisam siguran dal znam ko ima A klasu.
Mene ne interesuje sada mnogo polaganje klasa,ja sam pocetnik morao bih F klasu.
Interesujem se za astronomiju,ajde da kazemo da to nema veze sa radio difuzijom,ali na neki nacin radio kao izvor zvuka se tu uklapa.Zracenja kao sto su UV,X,gama i vidljivi spektar zracenja spada ujedno u solarno zracenje.
Primoran sam da ovde naucim nesto o oscilatornim kolima,cevima,spektrofotografijom i drugim uredjajima jer verujem da postoje ljudi koji se za to interesuju.
Vise sam orjentisan izradom Rx nego sto je to Tx jer mi za to treba dozvola,ja se bavim drugim stvarima.
Kada budem dosao do para casticu sebe sa Icom IC756pro,Icom IC 7000,Icom IC 7700 (7800 kosta 10000eura).
Sledece je Yaesu oprema kao sto je rotator,i ostala periferija.
Od svega me najvise interesuje elektronika vakuumskih cevi,jer vec odavno poznajem BGA elektroniku i radio sam sa Jovy sistem IR lemnom stanicom,isto sam probao i sa Ersa Ir 550 ali je to preskupo za nase trziste,nemoze da se otplati.
Mnogo toga znam i poznajem,ali vise volim vakuumske cevi,vazdusne kondenzatore i td.

Sačuvana

Hubble

• Gost
Odg: Vise pitanja na jednome mestu
« Odgovor #1 poslato: 27.06.2013. 00:00 »

http://www.radista.info/contact/forum/index.php?topic=199.0

Odg: Farbanje fiberglas antene
« Odgovor #5 poslato: 12.02.2012. 19:40 »
Citat
Онда је нешто друго у питању.Верујем да је нарушена геометрија огледала код фарбања,јер су параболе иначе од метала,и морају бити од метала.Чак неки произвођачи направе антену од пластике и онда нанесу метал на површину према илуминатору и то одлично ради.Површина антене не сме да буде матирана него глатка као огледало јер парабола и јесте огледало за радио талас!

Takodje me interesuje kako se moze napraviti antena radio teleskopa jer je u pitanju refleksija ili nije,nije mi bas jasan podatak refleksije tanjira u sluzbi radio talasa,to mu dodje kao sakupljac suma kod parabolickog mikrofona ili nesto drugo,ta mi je refleksija nepoznata.
Nanosenje metalne farbe preko plastike je vrlo prosto,to je najmanji problem,kao i izrada svacega od plastike jer se plastikom bavim a kao drugo autolimar sam,kao trece poznajem tehnologiju zavarivanja u svim postupcima osim rel,sve imam aparate,u svakom slucaju najvise radim inox ili rosfraj nerdjajuci celik,feromagnetne i neferomagnetne materijale.

Sačuvana

gane

• 5
    • Imejl
Odg: Vise pitanja na jednome mestu
« Odgovor #2 poslato: 02.07.2013. 18:16 »

Хе...Коначно нештп интересатно на форуму,мада,овај форум није за то,слабо ове људе овде занимају параболле а камоли радио астрономијја!Прво,нисам сигуран дали сам добро разумео,интересује вас астрономија или радио астрономија?Ако је астрономија онда овде нема шта да се прича о томе,али ако је радио астрономија онда може!Иначе,мене сте цитирали са бојењем антене,и ствари стоје овако:нису све фарбе погодне за бојење параболе,нити се ту ради о класичном бојењу уопште!Мада,ово треба мало схватити условно,условно у смислу радне фреквенције.Ако је фреквенција у сантиметарском подручју ту може да ради и компресор и чак четка,али,ако је милимметарско подручје онда нема шансе.Постоје за параболе посебне боје,обичне ове "општенародне" не рефлектују добро па ће узроковати пад појачања главног снопа и повећање земаљског или космичког шума што у оба случаја деградира и обезвеређује напор градитеља!Радио телескопи често раде око 1 Гига што подразумева доста велику антену па мислим и да доста кошта!Конкретно,за рад рефлексијом о месеец,радио аматерима треба парабола минималног пречника 3,5 метара што није ммали захтев,мада имма аматера који су параболе за тај банд успешно саградили,има на нету како неки украјинац то ради и заиста момак има генијалне идеје.Наравно,могу се пратити и вишљи опсез где су антене доста мање,но то са собом вуче проблеме друге природе,скупљи су полупроводници и градња постаје критична и захтевна,док је вођење антене по азимуту и елевацији посебна прича...Руси чак хладе течним азотом претпојачала да би одржали низак шум,и успешно раде на 24.000 мегахерца чак.Значи,ма како компликовано било хлађење течним азотом,јефтиније или простије му је било то него да конструише опрему која оже без тога да ради...Иначе су фреквенције изнад 1000 мегахерца најзахтевније за рад,ов испод тога може и ради се чак и на "штап и канап" тако да су многи стручњаци једноставно отишли са нижих бандова због дражи које се крију у изазовима микроталаса...
Sačuvana
Електронски уређаји раде на бели дим,кад дим из њих изађе - онда више не раде!