Napredna pretraga  

Vesti:

Autor Tema: Lithium Polymer kao zamena za dotrajale NiCd  (Pročitano 5057 puta)

Gepard

• Gost
Lithium Polymer kao zamena za dotrajale NiCd
« poslato: 07.12.2010. 15:30 »

Nabavio sam rucni UKT uredjaj Kenwood TH-25E sa NiCd bateri pakom.Ubrzo sam zakljucio da su baterije totalno neupotrebljive. Dosao sam na ideju da izbacim stare celije i ubacim 2x Lithium Polymer (3.7 V) u rednu vezu (7.4 V)
Kupio sam dve kineske baterije za Nokia Mobilne telefone pod oznakom BP-5M na originalnoj pise da je kapacitet 900 mAh (na mojoj kineskoj nepise kapacitet).Sa kontrolnom elektronikom koja se nalazila u samoj bateriji dolazilo je do pada napona kada sam isao u predaju. Uklonio sam kontrolnu elektroniku iz obe baterije i spojio u jednostavnu rednu vezu i stanica fantasticno radi u predaji (izlazna snaga 2.5W na 7.2V po user manuelu).Uz stanicu sam dobio i originalni punjac pod oznakom Kenwood BC-9 koji daje 8.7 V i 60 mA.Dosao sam do informacije da su doticne baterije sklone eventualnoj eksploziji ukoliko se punjenje nevrsi propisno. E sada pitanje glasi koliko dugo da ih punim sa punjacem koji sam gore naveo? Da li da ga iskljucim cim napon pocne da opada kao kod starijih tipova baterija ili neki drugi nacin da primenim? Unapred se zahvaljujem na odgovorima i sugestijama?

P.S. Baterije su fabricki bile napunjene.

Pozdrav,
73
« Poslednja izmena: 07.12.2010. 15:33 od strane Gepard »
Sačuvana

YT1PRM

• 4
  • BOG VAM POMOGAO
    • www.elektricar.eu
    • Imejl
Odg: Lithium Polymer kao zamena za dotrajale NiCd
« Odgovor #1 poslato: 08.12.2010. 11:26 »

DRAGI PRIJATELJU ,
ta elektronika koju si izbacio ima ulogu da iskljuci punjenje da se baterija ne prepuni i da ne izgubi kapacitet i da ne eksplodira od prepunjavanja , adruga uloga je da se ne isprazni ispod nekog nominalnog napona ,ako se isprazni ispod toga ondah isto gubi na kapacitetu ,prilikom praznjenja i punjennja te baterije oslobadjaju toplotu ,a veoma su otrovne ako eksplodiraju
u originalnim li-jon baterijama kapaciteta 1400mah i napona nominalnog 7,4v ta elektronika prilikom punjenja iskljuci kad se napon poveca na 8,4v i bude pun kapacitet , a isto tako iskljuci da ne daje napona kada napon dodje do 6v  i da se nebi vise trosile celije ona ta elektronika iskljuci napon na krajevima
Tako da ti savetujem vrati elektroniku ili nadji elektroniku od celija sa jacim kapacitetom
« Poslednja izmena: 08.12.2010. 11:29 od strane YT1PRM »
Sačuvana
73! to YT1PRM

gane

• 5
    • Imejl
« Odgovor #2 poslato: 09.12.2010. 08:06 »

Оригинална батерија је морала да има и термички осигурач као додатну заштиту па би добро било да га и ова комбинација којом је замењена такђе има...
Sačuvana
Електронски уређаји раде на бели дим,кад дим из њих изађе - онда више не раде!

Gepard

• Gost
« Odgovor #3 poslato: 11.12.2010. 13:49 »

Bateriju sam uspesno napunio. Gorepomenutim punjacem sam ih punio dok se napon nije popeo na 8.4V.Baterija zaista dobro drzi vez duze vreme jos uvek je puna. Sto se tice kontrolne elektronike na starom bateri paku, jeste bila je elektronika pod nekim buzirom, ali nisam jos stigao da je prouicim.Zahvaljujem se na pomoci!

73'
Sačuvana

YT1PRM

• 4
  • BOG VAM POMOGAO
    • www.elektricar.eu
    • Imejl
« Odgovor #4 poslato: 12.12.2010. 12:24 »

bez njihove elektronike celije ce brzo da ti stradaju i izgube na kapacitetu videces vec za dva meseca ako tako nastavis ,javi se oet kad otkazu  ;D
Sačuvana
73! to YT1PRM