• 13.12.2019. 12:11
  • Dobrodošli, gost
Napredna pretraga  

Vesti:

Autor Tema: Trafo  (Pročitano 7891 puta)

srbijanac

• Gost
Trafo
« poslato: 30.09.2009. 22:23 »

Posedujem transformator koji je rucno premotavan, 220v primar i dva sekundara na 12v i 28v. Obzirom da je presek jezgra 6cm x 4cm to mu dodje oko 500-600w snage (valjda), i sve to normalno radi i funkcionise bez problema ali imam problem sa zujanjem, cini mi se da previse zuji mozda kao i aparat za varenje iako su limovi dobro stegnuti, pa ako ima neko neku ideju sta bi to moglo da bude???
Sačuvana

yu7tf

• Gost
Odg: Trafo
« Odgovor #1 poslato: 01.10.2009. 16:53 »

...hm,pa ako su limovi stegnuti to ne znaci da su i namotaji...verovatno je to uzrok,posto je premotavan rucno.
Sačuvana

srbijanac

• Gost
« Odgovor #2 poslato: 02.10.2009. 10:24 »

Pa to je i meni palo na pamet ali nisam bio siguran, nego el moze taj problem da se resi ako bi se namotaji (i ceo primar i ceo sekundar) nalili onom plastikom za trafoe?
Sačuvana

gane

• 5
    • Imejl
« Odgovor #3 poslato: 06.11.2009. 08:27 »

Nikad se ne cuje namotaj da zuji,niti postoji plastika za transformatore.Trafo limovi NISU dobro stegnuti zato zuji i to je jedino sto moze da zuji.To sto je on mozda spolja dobro stegnut ne znaci da su limovi unutar jezgra dobro stegnuti,treba rasturiti trafo,i ponovo ga vrlo pazljivo spakovati,to je jedini naci.Uzrok losem popunjavanju kalema transformatora limom moze biti svasta,pokrivljeni limovi,rdja na limovima...i tu je razlog za zujanje.Svakako ostaje potapanje u lak ali je to za nekoga ko ne mota tarasformatore preskupo jer treba velika kolicina laka,pa otpada kao opcija.
Sačuvana
Електронски уређаји раде на бели дим,кад дим из њих изађе - онда више не раде!

tesla017

• Gost
« Odgovor #4 poslato: 12.05.2010. 14:15 »

Moj savet cetku u ruke ili kupi onaj bezbojni lak u spreju i dobro izlakiraj (nanesil ak) na limove tako da se popune sve supljinice i to bi trebalo da neutralishe zujanje. Ako ima rdje na limovima onda nishta ne moze da neutralishe zujanje :(
Sačuvana

amater

• Gost
« Odgovor #5 poslato: 13.05.2010. 19:40 »

Da bi trafo prestao da zuji, nije dovoljno stegnuti limove na krajevima.
      Moraš u kalemu stegnuti nekim plastičnim zaglavkom, tako da je cela dužina lima
   stegnuta.Kad limovi zuje i trafo se greje   poz.
Sačuvana

seid

• 4
    • Imejl
« Odgovor #6 poslato: 28.06.2013. 22:04 »

pozdrav prijatelji, imam jedan ispravljač koji sam koristio za napajanje uređaja motorole gm 300, kada imdem u predaju napon u ispravljaču pada na 5 V, da napomenem da ispravljač ima 12 V 20 A.
Sačuvana