• 15.10.2019. 18:04
  • Dobrodošli, gost
Napredna pretraga  

Vesti:

Autor Tema: ispravljac MI-9 nedostaje mi konektor KR-4  (Pročitano 4029 puta)

mirko bg

• Gost
ispravljac MI-9 nedostaje mi konektor KR-4
« poslato: 20.08.2009. 06:16 »

zna li neko na koji od 4 pina koja su u upotrebi (od 5 mogucih) na ovom konektoru dolazi 220 v, i cemu sluze preostala 2 koja su povezana?
Sačuvana

BPD

• Administrator
  • 4
    • Imejl
Odg: ispravljac MI-9 nedostaje mi konektor KR-4
« Odgovor #1 poslato: 20.08.2009. 10:47 »

Taj konektor istovremeno služi za dovođenje 110/220V na MI-9 i za priključenje akumulatora koji se puni. Napon 110/220V se dovodi na izvode C i D, a jednosmerni napon za punjenje 12V akumulatora strujom do 6A, dobija se na izvodima B (+) i A (minus vezan za masu). Izvod E nije povezan. MI-9 ima ugrađeno kolo koje ga automatski prebacuje na 110V ili 220V, u skladu sa priključenim naponom, pa zato nema poseban preklopnik za izbor ulaznog napona.

Pazi, crvena i crna buksna kod kojih je oznaka "12V" nema baš nikakve veze sa punjenjem akumulatora! Na ovim buksnama se dobija napon 12V/100mA koji služi isključivo za napajanje uređaja UK-3.

Ovakvo povezivanje je usvojeno u skladu sa namenom MI-9: da bude u kompletu RTpS-100 i da povezivanje bude što jednostavnije.

73! Brana
Sačuvana

mirko bg

• Gost
« Odgovor #2 poslato: 20.08.2009. 11:02 »

hvala puno Brano.
jos par pitanja. da li je bitno je kako povezujem fazu i nulu (220V), i gde bih mogao da nadjem originalni osigurac (1-3 A) i njegov zavrtanj i odgovarajucu signalnu sijalicu?
Sačuvana

BPD

• Administrator
  • 4
    • Imejl
« Odgovor #3 poslato: 21.08.2009. 17:44 »

Nije bitno koji izvod ćeš povezati na fazu a koji na nulu. Bitno je samo da koristiš izvode C i D. Uostalom, kada utikač okreneš za 180 stepeni prilikom uključivanja u zidnu utičnicu, promenio se izvode na koje dovodiš fazu i nulu  :)

Što se tiče originalnih delova, verujem da možeš da ih nađeš kod Dragana, Boška, Bože i drugih koji trguju starim vojnim uređajima, a redovno se oglašavaju na oglasnoj strani.

U prilogu ti je šema novije verzije MI-9.

73! Brana
Sačuvana