• 26.09.2018. 04:50
  • Dobrodošli, gost
Napredna pretraga  

Vesti:

Autor Tema: Mobilna antena 80m  (Pročitano 652 puta)

sasabcp

• 1
  • *
Mobilna antena 80m
« poslato: 27.11.2017. 14:41 »

Zanima me kako su na ANGRY9 rješili prilagođenje štap antene za vozila . Za 80m band npr. Štap antena je bila dosta mala , nekoliko onih elemenata na uvijanje. Čini mi se da sam na shemi vidio da su stavili neke feritne prstenove na antenskom coupleru. Da li se to replicirati u praksi, znam da je eficijencija možda nekoliko posto ali volio bi probat. Po netu ima dosta DIY rješenja i to su goleme i debele zavojnice , skoro kao cjela ANGR. Pozz i 73
Sačuvana

gane

• 5
    • Imejl
Odg: Mobilna antena 80m
« Odgovor #1 poslato: 19.12.2017. 12:41 »

Не можеш да знаш како ради док не пробаш.Њима треба подешавање и кад промениш возило,завојница мора бити велика,једноставно јер је фреквенција ниска.Што се ефикасности тиче,по мени је то чиста глупост,то се не чује никако,и то раде по мом мишљњз људи навикли на ФМ па крену у измишљање "топле воде" где се на крају тешко разочарају.То је била нужда у ратна времена кад нису коришћене много високе фреквенције и за блиска растојања,сад је и тамо то напуштено...Завојница доле што већа и са што дебљом жицом да се колико толико смање иначе огромни губици,прилагодити је за сваки посебан случај је индивидуално а распон реквенција у коме постоји прилагођење је пар килохерца,због мале дужине антена је резонантно врло оштра.Нисам то никад пробао нити бих губио време,мада може да се уради.Готовог рецепта нема,оквирни подаци за завојницу,па тражити извод да се добије добро приллагођење и то је то.Генерално,антена може бити дуга и десетак сантиметара и да се прилагоди и ради.Ту чак и кад се промени дужина кабла од уређаја до антене све се мења...Како ради-то је већ друго питање.Поново бих додао да нико таквима анетнама не ради,оне су за мала растојања где ФМ бандови нуде много бољу чујност уз мнго мање проблема...
Sačuvana
Електронски уређаји раде на бели дим,кад дим из њих изађе - онда више не раде!