• 22.10.2017. 10:17
  • Dobrodošli, gost
Napredna pretraga  

Vesti:

Autor Tema: RIZ Krka 2a (2b)  (Pročitano 486 puta)

yu4aca

• 1
  • *
    • Imejl
RIZ Krka 2a (2b)
« poslato: 03.04.2017. 23:10 »

Pozdrav svima...
Treba mi pomoc oko prepravke uredjaja RIZ Krka 2b
Uredjaj ima 12 kanala (kristala) za prijem i predaju...

Ja bih ga prepravio da radi na radio amaterskim frekvencijama (nekoliko simpleksa i par repetitora)
Sada uredjaj ima pomak od 4.5MHz

Da li neko ima servisno uputstvo, shemu ili nesto slicno sto bi moglo da mi pomogne oko same prepravke.

Unapred hvala na strpljenju i izdvojenom vremenu.

Pozdrav!
Aleksandar
YU4ACA
73
Sačuvana

Yu7ntg

• 3
    • Imejl
Odg: RIZ Krka 2a (2b)
« Odgovor #1 poslato: 06.04.2017. 16:21 »

Mogu ti pomoci oko nekih detalja...
Ja trazim shemu za slican uredjaj, Elting 2000 ako neko ima nek postavi.

Slabo da se iko zanima za pravljenje ili nadogradnju (budzenje prepravke) poznavanje unutar uredjaja, malo koga to zanima...
Slican komentar mozes naci na prikacenom fajlu koji sam postavio od YT3ZB koji je objavljen u RA davno ne znam koji je broj i godina?
Pozeljno je ko zna i ima ovaj broj RA postavi zbog lose kopije koju imam, ja sam ovaj uredjaj sklopio 1999 kada je pocelo da lupa i trese, veoma brzo sam sklopio sve sa kutijom.
Aleksandre ja bih ti preporucio da ovo prvo napravis, predpostavljam da si pocetnik u konstrukcijama ili ne?
Strpljenja danas slabo ko da ima pa i da procita.

Ako neko zna bolje da napravi i lakse resi, bez kupovine gotovih resenja osim nekog DDS-a ili dostupnijeg cipa za PLL nek napise nesto korisno kako bi ubrzali zastarele uredjaje zbog kristala i mnozitelja frekvencija?
Pozdrav
Petar
Yu7ntg
« Poslednja izmena: 06.04.2017. 16:28 od strane Yu7ntg »
Sačuvana

9a3hp

• 4
    • Imejl
« Odgovor #2 poslato: 06.04.2017. 17:29 »

Ja sam krku i sutlu prepravljao.
Prijemni kristali su 45mhz puta 3 plus 10,7 mhz.
Obicno na njima pise prijemna  frekvencija.
Predajni se mnoze 18 puta.
Pa ako trebas 145,500 podeli sa 18 i dobijes tacnu frekvenciju kristala.
Napomena predajni kristal se da trimerom navuci na 5  kanala.
Pa nije problem ako nemas bas taj tacni kristal.
Kod prijema nema trimera. Kristal je tacno definisan na taj kanal i nema nikud sa frekvencije.
Kristali su u HC18  kucistu.
I predajni i prijemni.

Krka se moze preraditi da ide na primitivnu sintezu ali meni bilo prekomplikovano.
Ukratko i prijemna i prredajna sada ovise o kristalima.
Ako te nece smetati sirina kanala je 50 a ne 25 khz pa ces cuti susjedna dva kanala.
Sačuvana
Bilo kakva antena je bolja nego kad antene nema uopce.

Yu7ntg

• 3
    • Imejl
« Odgovor #3 poslato: 09.04.2017. 22:14 »

Evo u prilogu i najbitniji deo sheme sintetizator, proslog puta nije moglo da stane sve u jednom postu pa ovog puta izvinjenje...
U ovoj varijanti sheme neki su radili na principu ,,greb-greb,, BCD preklopnik, pa je izbegnut displej i jos nekoliko cipova, ja to nisam radio ali bi bilo zanimljivo i to videti. Mozda Kenvud th-21
 sa PLL cipom TC9xxx to bi resilo mnogo ,,pipavog posla,, 

9a3hp godinama se patim kristalima i mala odstupanja itekako uticu, ja imam uvek problema sa tim, novijih kristala vise nema da se nadje!
Meni bi smetalo da mi je siri prijemnik od 9khz mada se to moze lako resiti, to bi bio najmanji problem zamenom filtra na 10,7mhz ima dosta razlicitih koji bi se lako uklopili za Krku.
Sačuvana

gane

• 5
    • Imejl
« Odgovor #4 poslato: 30.05.2017. 09:20 »

Мало је стара тема,али...једноом сам тражио да ли је неко правио синтезу за 144 збоог кода...има да се нађе на нету,неки Бразилац је писао код за коло које иначе иде у сваки данашњи дифузни пријемник,не сећам се ознаке али ако вас занима наћи ће те лако,један контролер и то коло,енкодер и "вози Мишко"...мени то није одговарало па нисам ни скинуо нити запамтио детаље...проблем је корак,за канале није проблем,али ако се жели мали корак онда је однос дељења критичан.И не само то!Постоје лепи пројекти и написан код за кола типа TSA...SP итд...али,нису стабилне те синтезе,то су кола прављена за ТВ пријемнике или сателитске где је велика ширина канала,,рецимо било који TSA,већ на 1500Мхз,стоји улокован а фреквенција му шета 2-5Кхз и за њега је то нормално.Имао сам страховит проблем јер то нисам знао,па сам мало проучавао како то коло ради,и видео у чему је ствар.Њему процесор само зада вредност са колико да дели делитељ унутар самог кола,али,накнадне контроле фреквенције нема.Унутар кола детектор је врло толерантан и то и ако је улоковано љуља ли љуља...ДДС,ови од Кинеза,два пута сам их користио и нисам задовољан,сигнал је врло прљав,тешко је то очистити,тако да ни од њих не очекујте превише,или,се надајте оклапању,филтрирању...Ово што сам поменуо ту Бразилску конструкције,правио је за 144 примопредајник и пише да држи добро,а кристале прави Пупин,прошле године за један уређај купљен кристал за носећу,мислим да га је власник уређаја плати око 5000 динара...Мало дужи пост,нема баш много везе са темом,али,не залићите се за ове јефтине ДДС,није то баш тако добро...
Sačuvana
Електронски уређаји раде на бели дим,кад дим из њих изађе - онда више не раде!