• 18.12.2017. 00:30
  • Dobrodošli, gost
Napredna pretraga  

Vesti:

Autor Tema: Žičana antena AT-11  (Pročitano 593 puta)

aristic

• 1
  • *
Žičana antena AT-11
« poslato: 05.03.2017. 18:37 »

Da li neko može da mi objasni za koji je uređaj bila namenjena (kao i za koje frekvencije se može koristiti) i od čega se sve sastojala žičana antena AT-11?
Sačuvana

BPD

• Administrator
  • 4
    • Imejl
Odg: Žičana antena AT-11
« Odgovor #1 poslato: 06.03.2017. 00:15 »

Antena AT-11 je bila u kompletu radio-uređaja RUP-2 (sa varijantama A i B), koji je predviđen za rad u opsegu 27MHz-39MHz. Podatke imaš u Pravilu (strana 22), koje se nalazi na Radisti, u delu za preuzimanje:
http://www.radista.info/download/instructions/pdf_RUP1.zip

AT-11 je jednožična antena dužine 9.1m, pa bi mogla da se koristi i uz druge uređaje, na drugim frekvencijama, ali to zavisi i od samog uređaja, tj. od njegovog sklopa za podešavanje antene.

Pozdrav, Brana
Sačuvana

aristic

• 1
  • *
« Odgovor #2 poslato: 07.03.2017. 05:02 »

Hvala na odgovoru. Od pre par dana imam tu antenu ali sam zbog asimetričnosti rešenja i metalne "spojke" na 2/3 dužine mislio da je u pitanju nekompletan ili oštećen primerak, a pogotovu jer drugi kraj antene nije trajno povezan sa izolatorom. Ostaje da je isprobam na 27 MHz.
Sačuvana

BPD

• Administrator
  • 4
    • Imejl
« Odgovor #3 poslato: 10.03.2017. 01:50 »

Ostaje da je isprobam na 27 MHz.
Nećeš se baš usrećiti ako je tako koristiš uz neki CB uređaj. Ova antena je dugačka otprilike koliko talasna dužina na oko 31-32MHz i spada u tzv. jednožične (end-fed) antene, čija je impedansa visoka. Međutim, kod RUP-a se koristi u relativno širokom rasponu frekvencija, pa je RUP snabdeven sklopom za podešavanje antene i to podešavanje se vrši pri svakoj promeni frekvencije. CB stanice se prave tako da im je antenski priključak nesimetričan, 50 oma, prilagođen za priključivanje pomoću koaksijalnog kabla, pa ako bi baš hteo da priključiš AT-11 (direktno u vrući kraj antenskog konektora na stanici), treba ti i protivteg (ili uzemljenje) i neki sklop za prilagođenje. Da ne govorim o drugim problemima. Ukratko, AT-11 takva kakva je, imala je svoju namenu u vojnim vezama, na otvorenom prostoru, ali nije dobro rešenje za CB.
Sačuvana