• 27.02.2020. 22:31
  • Dobrodošli, gost
Napredna pretraga  

Vesti:

Autor Tema: Antenski balun  (Pročitano 2520 puta)

YU7JP

• 1
  • *
    • Imejl
Antenski balun
« poslato: 11.03.2016. 23:31 »

Pozdrav
tražim po internetu, ali jako malo ima textova o ispitivanju tj. testiranju/prilagodjavanju baluna koje su sami amateri pravili.
Nedavno sam nabavio feritne prstenove od kojeg bi napravio balune 4:1 i 1:1 za dipole na 3,7 i 7MHz.
Šema i podataka o tome ima dosta na internetu, ali kako da proverim/izmerim da li sam ga dobro napravio, da li rezonuje tj. radi kako treba, a da ne koristim oscilator, dipmetre ili nešto tome slično, pošto nemam ništa od toga ali imam uredjaj i dobar swr metar.
Ima li ko od iskusnijih kolega da da neki savet, ili da to podesim dobro poznatom metodom uzaludnih pokušaja?

73
Sačuvana

gane

• 5
    • Imejl
Odg: Antenski balun
« Odgovor #1 poslato: 16.03.2016. 22:33 »

Одговоор на ово питање неће се многима свидети а многима неће бити ни јасан.А сам одговор гласи овако:SWR метар је -ништа,он је само показомер што се тиче рада антене.Њиме се дакле види само да предајник види педесет ома као терет а како антена (заједно са балуном ако га има) ради-он ничим не може то да покаже а још мање подеси или верификује!Сведоци смо "мудрих" описа антена како је SWR подешен и да све ту ради беспрекорно,али,морам да подсетим-и ако ставимо вештачку антену преко SWR метра биће све беспрекорно једино нас неће нико чути!ЕТо колико је ваљан закључак да антена добро ради ако добар SWR.
  За овај случај са балуном,може да се помоћу SWR метра донекле добро,или употребљиво добро заврши посао уз извесну резерву да то можда и није најбоље али је у пракси употребљиво!Пре свега,не постоји балун који покрива ваљано све опсеге,то су трговачки памфлети ради боље продаје који у пракси показују недостатке.Пре свега треба се одлучити за струјно или напонски балун,да у ово не улазимо,претпостављам да сте то већ одлучили.Кад већ немате мерне уређаје,најбоље је да прво подестите антену без балуна,прибележите SWR колики је само са антеном.Онда,намотајте балун,нађите неки отпорник педесет ома бар десетак вати.Излаз предајника ту на столу прикључите на балун,а после балуна ставите отпорник или неко друго вештачко оптерећење!Пустите из предајника мало снаге,таман толико да SWR може да мери и требало би да је кроз балун идеалан у оном опсегу фреквенција на којима хоћете да ради балун.Ако нисте задовољни са SWR-ом промените нешто на балуну па пробајте опет све док на будете задовољни односно док не добијете 1:1.Затим,скините оптерећење са балуна,па прикључите предајник директно на оптерећење али НЕ ДИРАЈУЋИ команде SWR метра и проверите дали је показивање сбаге предајника исто без балуна као што је са њим било,ако је исто пређите на наредни корак.(Деси се да лош балу део снаге "поједе" па ово мерење снаге треба да отклони ту смуњу.Ако очитате већу снагу од оне која је била са балуном-значи балун не ваља и треба мењати нешто на њему.Ово мерење урадите што прецизније можете).После тога балун прикључите на антену и измерите опет SWR па га упоредите са претходно записаним,морало би да су исти!Уколико балун промени SWR (на боље или на горе) онда балун не ваља.Балун не сме да промени SWR јер му је задатак да несиметричан кабл прикључи на симетричну антену,али не сме да буде део антене који учествије у зрачењу нити део антене који на антену утиче фреквентно!Свака промена SWR после уградње балуна само значи да балун не ваља.Овиме се може обезбедити верификација самог балуна,али,никако и антене,но вај пост и не третира проверу антене јер се она SWR метром антена не може проверити,ту би требао неки нетворк анализатор и то векторски што је ван домашаја аматера.То је једини уређај којим се и сам балун може тачно подесити и проверити,ово што сам описао је поступак на "штап и канап" али ако се педантно изведе резултати ће бити задовољавајући,за врхунске-требају и врхунске справе!ного аматера овако подешава балуне и задовољни су,тако да је за аматера и ово сасвим прихватљив метод.
Sačuvana
Електронски уређаји раде на бели дим,кад дим из њих изађе - онда више не раде!

YU7JP

• 1
  • *
    • Imejl
Odg: Antenski balun
« Odgovor #2 poslato: 19.03.2016. 17:21 »

Gane, hvala na iscrpnom odgovoru.
Nadam se da ću ovih dana imati malo više vremena da ovo sve isteram do kraja uz neku propratnu sliku.
Sačuvana