• 13.11.2018. 16:43
  • Dobrodošli, gost
Napredna pretraga  

Vesti:

Autor Tema: Linkovi , repetitori ,simpleks papagaj repetitor, kros band,zakoni i odrzavanje  (Pročitano 27702 puta)

BPD

• Administrator
  • 4
    • Imejl

YT1PRM: ...parot papagaj ili simpleks repetiotr dali je i to zabranjeno kod nas molim te argumentuj mi...
Nigde u pravilnicima nisam nasao da se striktno tretiraju ovakvi uredjaji. Zbog toga ne mogu da tvrdim sta je pouzdano tacno. Takodje nisam ni zvanicnik Saveza radio-amatera ni zvanicnik Ratela da bih mogao da dam zvanicno tumacenje. Jedino sto mogu to je da za ove uredjaje kazem kako ja licno tumacim propise. Prava stvar je da zatrazite zvanicno tumacenje od Saveza, koji je za to nadlezan. Inace, tumacenju podlezu sva pravna akta, ne samo ovi pravilnici. Tumaci se i Ustav, zakoni, uredbe, razni pravilnici... nije to nista specificno vezano za radio-amatere. Ni jedan akt ne moze potpuno da predvidi sve moguce situacije unapred, zato i postoje tumacenja nadleznih.

U Ratelovom Pravilniku o nacinu koriscenja amaterskih radio-stanica iz 2011. godine, u clanu 2 definisu se pojmovi kojima barata Pravilnik. Pod tackom 27 je data definicija repetitora: "Repetitorska amaterska radio-stanica je amaterska stanica za primarno i lokalno pokrivanje, kojom se automatski primaju i predaju signali drugih amaterskih radio-stanica". Ovakva definicija je u skladu i sa medjunarodno usvojenim definicijama. Bitan momenat u ovoj definiciji je da se signali automatski primaju i predaju (bez posredovanja operatora). Uopste se ne pominju ulazna i izlazna frekvencija, niti da li se prosledjivanje obavlja u realnom vremenu ili sa zadrskom, pa je za definisanje repetitora vazan samo taj momenat automatskog prijema i predaje. Taj simpleksni repetitor ("papagaj") radi bas to: primi neki signal i snima ga, a posle isteka odredjenog programiranog vremena automatski reprodukuje snimljeni signal. Znaci, "papagaj" je u smislu navedene definicije repetitor a ne obicna radio-stanica.

Kada se utvrdi da je "papagaj" u stvari repetitor, onda je sve jasnije. Svaki repetitor mora da bude u skladu sa odredbama iz Pravilnika o repetitorskim amaterskim radio-stanicama. U clanu 9 su striktno definisani kanali na kojima mogu da rade repetitori, sa datim oznakama kanala, ulaznim i izlaznim frekvencijama. U clanu 10, u tabeli 4, navode se osnovne tehnicke karakteristike repetitorskih stanica. Njima je odredjeno da repetitori na opsegu 144MHz moraju da imaju pomak 600kHz, na 432MHz pomak 1.6MHz i na 1.2GHz pomak od 6MHz. Simpleksni repetitor ne ispunjava te tehnicke uslove, pa po mom tumacenju Pravilnika ne bi smeo da se pusti u rad.

Jos jednom, ovo nije nikakvo zvanicno tumacenje, jer niti je sajt Radista amaterski sajt, niti sam ja ovlascen od Saveza ili Ratela da ga tumacim.

Moje licno misljenje u vezi simpleksnih repetitora je nesto malo drugacije. Prvo mislim da oni nemaju preveliku upotrebnu vrednost, bar ne kao stalno postavljeni uredjaji. Oni, po mom misljenju, mogu da imaju veliku upotrebnu vrednost samo za brzo i kratkotrajno postavljanje neke ad-hoc mreze, ali namenjene za lokalno pokrivanje (neka smotra, skup, akcija).

Drugo, da se ja pitam dozvolio bih upotrebu simpleksnih repetitora, ali iskljucivo za lokalno pokrivanje (sa antenom kruznog zracenja i snagom u skladu sa Pravilnikom 1W) postavljenog tako da ne pokriva zonu vecu od neophodne za obavljanje aktivnosti zbog kojih se postavlja. Konkretno, recimo da se organizuje smotra amatera ili neki drugi veci skup a organizator je obezbedio dezurnog operatora na nekom simpleksnom kanalu za navodjenje gostiju. Recimo da neki prilazni put nije dobro pokriven simpleksom – tada bi "papagaj" mogao da odigra ulogu, da se na tom delu poveca domet. Zasto mislim da ne treba postavljati simpleksne repetitore kao trajno postavljene uredjaje i na jako isturenim tackama? Ako se vec postavlja takav uredjaj, onda je bolje uloziti jos malo truda i postaviti klasican repetitor koji ce lepo da pokriva kompletnu teritoriju a nece unositi zabunu do koje bi moglo da dodje upotrebom simpleksnog repetitora (duzina poruke, vremenska zadrska...). I jos nesto, mislim da je losa ideja da se oni postavljaju na simplekse V40 (po starom S20), V42 (S21) i V44 (S22), zbog namene tih simpleksa. Ako bi to trebalo da posluzi putnicima, opet je bolja varijanta potruditi se jos malo i postaviti klasican repetitor. Na kraju, sama priroda simpleksnih kanala je bas to – odrzavanje lokalnih veza (naravno, govorim samo o FM vezama i repetitorima koje ovde razmatramo).

Ako ti i tvoji drugari mislite da bi takve uredjaje ipak trebalo koristiti, mislim da je pravi put da sastavite predlog i uputite ga Savezu. Procedura za izmenu Pravilnika o repetitorskim amaterskim radio-stanicama je mnogo jednostavnija nego za druge propise, jer ovaj Pravilnik donosi Savez. Dakle, ako dobro obrazlozite svoj predlog, to bi moglo da se uradi veoma brzo, bar po mom misljenju.

YT1PRM: ... izvlacim zakljucak da se mi kao pojedinci samo dzaba borimo sa meckom u ovom slucaju drzavnim zakonima koji su samo prepisani i kazu se da su svezijeg datuma ,pa proizilazi pitanje zasto smo mi uvek rodjeni naopacke odnosno mii uvek moramo da odudaramo od drugih...
Nije bas sasvim tako. Istina je da je drzavna administracija cesto i previse troma i da cesto ne slusa druga misljenja.  Pri tom ne mislim samo na radio-amatere, odbijaju se i vrlo argumentovana misljenja veoma ozbiljnih korisnika radio-frekvencijskog spektra. Sa druge strane, tebe i tvoje drugare interesuju repetitori, dakle deo amaterskih VHF i UHF opsega (prakticno ne celi, jer ima delova koji nisu predvidjeni za repetitore) gde nema veliih promena a druge stvari i ne gledate. Promene se ipak desavaju. Nekada brze a nekada jako sporo. Kada govorimo o radio-amaterima, navescu neke primere. Nekada davno, morao si da znas Morzeovu azbuku - nije postojala klasa koju si mogao da polozis a da je ne znas. Kasnije je uvedena "E" klasa za cije polaganje nisi morao da znas Morzeovu azbuku, a sada to uoste nije obavezno nego je dodatno polaze samo onaj ko to zeli. Ranije si posle polaganja dobijao diplomu, a na osnovu nje ovlascenje za rad. Pri tom nisi dobijao pozivni znak, pa si sa tim ovlascenjem mogao da radis samo na klupskim stanicama ili na stanici nekog operatora koji vec ima svoju stanicu. Posto nisi imao svoj pozivni znak, mogao sa da radis samo na klupski ili tudji znak, pod kontrolom ovlascenog klupskog operatora, ili operatora sa cije stanice radis. Svoj pozivni znak si dobijao tek sa dozvolom za postavljanje amaterske radio-stanice, koja se izdavala na period do godinu dana. U tom periodu si morao da napravis ili uvezes radio-stanicu, postavis je u skladu sa propisima i zakazes tehnicki prijem. Pri tom, u postupku izdavanja dozvole, nadlezno ministarstvo je obavljalo odredjene provere da li mozes da dobijes dozvolu. Proveravalo se sve, pa su cak trazili provere od SUP-a (tadasnje policije) i to da li si kaznjavan i za koja dela, kao i terenske provere u komsiluku, u skoli, na radnom mestu... Tek posle svih pozitivnih provera si dobijao dozvolu i pozivni znak. Dozvole si mogao da dobijes iskljucivo za radio-stanice koje su mogle da rade tacno u skladu sa propisima. U to vreme nasi radio-amateri nisu imali pravo rada na WARC opsezima, pa je bilo problema sa uvozom stanica koje su imale i te opsege. Morao si da ih onesposobis da se ne mogu koristiti. Kada postavis stanicu (u datom roku) saziva se komisija za tehnicki prijem koja proverava ispravnost postavljanja stanice, napajanja i antenskih instalacija. Tek posle toga si mogao da dobijes dozvolu za rad koja se izdavala na 5 godina. Da ne pricam da je stanica morala da prodje tehnicki pregled kod ovlascene ustanove. Uh, verujem da si se zamorio samo citajuci ovo, a zamisli kako je to u praksi izgledalo :) Danas je cela procedura krajnje jednostavna. Ispiti se svode na polaganje testova, krajnje pojednostavljeno i sablonizovano. Sada mozes odmah da polazes prvu klasu i dobijes sva prava, a ranije si morao da ides postepeno i da u svakoj sledecoj klasi provedes odredjeno vreme. Sada posle polaganja dobijas licencu i svoj licni pozivni znak. Zbog jos uvek vazecih zakona mora da se izda i dozvola za rad, ali je procedura vise nego banalna. Mozes da koristis bilo koju radio-stanicu, pa i vojne. Nema veze sto vojne radio-stanice pokrivaju kompletan KT opseg. Stvar je u tome da se sada posmatra samo to da li ti emitujes na frekvencijama, vrstama emisije i snagama koje ti dozvoljava tvoja licenca a ne preko kog uredjaja to radis. Takodje, nema vise tehnickog pregleda za fabricke radio-stanice (bar onih poznatih proizvodjaca), nego ti sam, kao operator odgovaras za ispravnost svoje emisije. Znaci, moze tvoja radio-stanica da radi i na frekvencijama izvan amaterskih opsega, ali ti tamo ne smes da je koristis (ranije nisi ni mogao, jer amaterska stanica nije ni mogla da "mrdne" van amaterskih opsega). Sada ti je za dobijanje dozvole dovoljna fotokopija licence i licne karte, popunis odgovarajuci obrazac i dobijes dozvolu na tvoju "casnu rec". Sve ovo pisem samo da docaram koliko je ogroman napredak u odnosu na nekadasnje propise. Sada se ide jos i na to da se izdejstvuje ukidanje dozvola, ali tu jos uvek koce neki vazeci zakoni.

Nekada si, na KT-u, imao samo 5 opsega: 3.5MHz, 7MHz, 14MHz, 21MHz i 28MHz. Kasnije su dobijeni WARC bandovi, pa je dobijen 1.8MHz, dobijen je i opseg od 50MHz koji je dugo bio tabu tema (prvenstveno zbog televizije), sada je dobijen opseg 136kHz... To sve pokazuje da se ipak ide napred. Nekada je to presporo, ali slicno je i u drugim drzavama. Neke to resavaju brze druge sporije.

Sto se odudaranja tice, pa nije bas tako crno. Kao prvo, mogu da ti kazem da svi koji su su vide nase licence, zavide radio-amaterima u Srbiji, jer je uradjena stvarno dobro. Drugi imaju cak i A-4 papire... No, to je manje vazno. Pogledaj Plan namene, koji ima 32 strane i tabelu u prilogu. Od tih 32 strane, prvih 8 je sam tekst Plana a preostalih 24 su razne napomene (RR, EU i SRB) koje pokazuju koje razlike medju drzavama postoje. Vec sam pominjao primer opsega 5MHz – samo nekoliko drzava EU je odobrilo amaterima upotrebu tog opsega i to svaka drugacije. A bar u toj EU bi trebalo da svi imaju iste propise :) Da ne nabrajam dalje, samo hocu da kazem da se stvari ipak menjaju. Na amaterima je da stalno traze, vrse pritisak na regulatorna tela i podnose argumentovane predloge. Cesto to nece uroditi plodom, ali kao sto vidis iz navedenih primera, ima pomaka. Naravno, svaka aktivnost mora da bude u skladu sa propisima.

Pozdrav
« Poslednja izmena: 20.02.2013. 23:18 od strane BPD »
Sačuvana

yu2kbs

• Gost

Puna podrska za BPD i svaka cast za iscrpne i detaljne odgovore, svaka rec ti je na svom mestu. Pirocancima zelim uspeha u ostvarenju svog cilja.
Pozz!!!
YU2KBS
Sačuvana

YT1PRM

• 4
  • BOG VAM POMOGAO
    • www.elektricar.eu
    • Imejl

evo dokumenta koji su slati licno savezu a savez ih ima sigurno u arhivi a do dan danas nije odgovoreno a poslato jos davne 2002god i pre ,tako da i za sadasnje dokumente ocekujemo isto -dokumenti -dopis u prilogu ???
Sačuvana
73! to YT1PRM

YU5DIM

• 2
  • **
    • Imejl

Pozdrav svima,

Pisanje Savezu kako licno tako i preko radio kluba (sve overeno,zavedeno,placeno) nema nikakve svrhe jer nikada ni na sta necete dobiti odgovor,osim kada su u pitanju neka placanja prema savezu tada se odgovara brzinom svetlosti,sto se tice repetitorske mreze Saveza radio-amatera Srbije tu mislim da nema sta da se komentarise.Nikada nismo dobili ni jedan dinar od saveza,iako nikada nismo ni trazili neke velike svote.Naime par puta smo pisali dopise sa molbom da nam se nabavi jedna vhf ili uhf antena ili kupi nesto koaksijalnog kabla,pretpostavljate nikada nam nije odgovoreno ni na jedan dopis.Iako redovno placamo stavku ,,odrzavanje repetitorske mreze,, pitam se gde te pare zavrsavaju i u sta se ulazu,posto 90 posto postojece mreze odrzavaju entuzijasti da ne kazem zaludjenici u ovaj hobi...Razumem momke iz Pirota,licno bih voleo da zive u mom gradu,verujem da bih napravili nesto korisno.Bobane cenim te i postujem ali ti kao da namerno ne vidis neke stvari,rezumem te da to sto su postavljali repetitor bez dozvole nije u redu,a reci ti meni kome mi da se obratimo,najmanje smo 10 puta na zahtev Saveza i raznih menadzera za RPT mrezu slali tehnicke karakteristike repetitora,serijske brojeve,tip antena,slike lokacije  i jos sta im je vec padalo na pamet pod izgovorom da savez hoce da registruje repetitore i pretpostavljas nikad nista nismo dobili.I sta sad!? Najlakse je pogasiti repetitore,veruj mi meni najmanje treba,kada smo u usli svu tu pricu cilje je bio da se omasovi aktivnost i da se ljudi iz Zapadne Srbije povezu.I tako zadnjih 12 godina,sve sto je radjeno placeno je iz dzepa mene,Djoke,Pere,Vase,repetitori,duplekseri,antene,ispravljaci,servisi,milion odlazaka na lokacije i sta imamo od toga od Saveza ni jedno najobicnije HVALA,mada to nisam ni ocekivao,meni je puno srce kada cujem aktivnost i kada se svaki dan bar 20 ljudi javi na tom repetitoru,koji je ne malom broju  radioamatera sa ovih prostora jedni prozor u svet.Trazili su ljudi UHF opet se skupilo nas 7-8  dalo pare kupilo repetitor,antene,ali da bih se repetitor
ulinkovao u mrezu treba izgleda odobrenje predsednika Republike iako smo i to hteli sami da finansiramo,pa sada repetitor stoju u klubu i ceka neke srecnije dane i razumnije ljude.Na kraju imam jedno pitanje posto ja kao laik ne razumem to.Kako repetitor koji radi sa pomakom od 7,6mhz u Beogradu moze da radi bez problema i ne smeta nikome iako je u Beogradu milion sluzbi na tim frekvencijama,a u Pirotu i okolini gde se te iste sluzbe mogu prebrojati na prste male ruke isti takav rpt smeta,tj ,,pravi harmonike,,!? I da li u Beogradu vazi isti pravilnik o radio-amaterskim repetitorima kao u ostatku Srbije ili ne,molio bih pravnike kojih ovde ima izgleda vise od radio-amatera da mi to argumetnovano objasne.

Hvala unapred.
Ivica YU5DIM
Sačuvana

YT1PRM

• 4
  • BOG VAM POMOGAO
    • www.elektricar.eu
    • Imejl

Ivice brate sve si upravu , i nazalost to je crna istina u nasem drustvu , evo prodje za dva dana pa ceo mesec od kako smo poslali zvanicno meil savezu o nasem problemu na sta su oni tarzili  , naravno pretpostavljate dobili smo sutradan odgovor da je primljeno i nista vise ,, nakon toga zvali telefonom od sekretara dobili odgovor da napisemo pismo i da se zvanicno sa problemom javimo i da ce nam savez izaci u susret i da su povodom naseg pisanog emajla sastancili i da se treba resiti ,a evo resava se vec mesec dana , a unazad vise od 10.godina  a i naravno dobio sam kritike od saveza -sekretara i pojedinaca  cemu takvo ponasanje i pisanje po forumima i listama cemu tolika galama

sto se tice linkovanja u RU mrezu boban nam rece da ce da se zalaze da nas ugura u link ako mi to finansiramo opremu a Seki 1vi mi je rekao pre godinu dana da nema vise tehnickih mogucnosti za linkovanje

Lepo si rekao zasto placamo tu stavku "odrzavanje repetitorske mreze " kad vise od 8god ne radi R6 Besna kobila kod vranja koja nam je bila prozor za na jug Srbije ,ne radi R3 tupiznica samo mogu pojedinci sa vecim snagama iz lokala da prodju jer ima smetnji, R2 kopaonik jedva da se cuje u Pirotu nista se i ne razume jedna "S" jedinica ako su dobre propagacije sa spoljnim antenama a o prolazu i da ne pricam i to je tako godinama ,R4 radi godinama tako lepo donacija je naseg kolege Vlade ,a zaluga naseg angazovanja i odrzavanja

E sad kad smo hteli da postavimo neki kros band repetitor i da uradimo prevojnicu da premostimo da se srbija cuje u nase krajeve na radost mnogih drugih isppade da nije po zakonu i da smetamo na nasim radioamterskim frekvencijam adok je to radilo radilo je na sledecim frekvencijama VHF je bio simpleks S22 145.550mhz a uhf repetitor na 438,950mhz sa siftom minus 7,6 a ranije bio ru4 na 434,700 sa siftom na 1,6 minus ali zboj boljeg prolaza nasih kolega iz Belepalanke izmedju Pirota i Nisa presli smo na 438mhz da bi mogle ceo sistem prebaciti na jednu antenu duplekser i ceo sistem umesto na 3 antene za vhf i uhf prebacili na 1.jednu antenu
Sačuvana
73! to YT1PRM

YT1PRM

• 4
  • BOG VAM POMOGAO
    • www.elektricar.eu
    • Imejl

SKUPŠTINA SAVEZA 2013
Обавештење о одржавању редовне седнице Скупштине СРС.

Редовна годишња Скуп­штина Савеза радио-аматера Србије одржаће се 27. априла  2013.г. (субота) са почетком у 11:00 часова у просторијама Дома технике у Параћину (Радио-клуб „Космос“ Параћин), адреса Бранка Крсмановића бр. 55.

ako zelite neke promene ili da prisustvujete skupstini da dobijete odgovore na sve gore pomenuto u diskusiji na forumu pridruzite se u Paracinu 27.aprila
Sačuvana
73! to YT1PRM

YT1PRM

• 4
  • BOG VAM POMOGAO
    • www.elektricar.eu
    • Imejl

Bili smo na skupstini saveza radioamatera srbije u Paracinu i izlozili smo probleme ukt  radio mreze saslusali su nas i na mnogo toga nisu imali odgovor samo nastupi tisina i muk u sali ,rasprava je pocela da uzima maha i i o svemu se je raspravljalo a po najvise o problemima UKT mreze i repetitora i Radio klubova koji propadaju ,pa da bi bilo vremena da se i o drugim temama govori na skupstini usvojili su da dodju 18-19 u maju mesecu sada kod nas u Pirotu i da se sve dovrsi i precizira oko problema ukt mreze i nemanja ukt menadzera i jos mnogih stvari ,do tada pozdrav i vidimo se 18 ili 19 maja  kod nas u Pirotu yu1ino bice domacin
Sačuvana
73! to YT1PRM

YT1PRM

• 4
  • BOG VAM POMOGAO
    • www.elektricar.eu
    • Imejl

Sutra 18.5.2013 godine kod nas u Radioklubu "pirot" yu1ino u Pirotu u 12:00h okupljanje radne grupe iz saveza radioamtera u cilju resavanja problema na UKT

svi su dobrodosli !!! info na R4 145,700 ili na tel 066002212
Sačuvana
73! to YT1PRM

YT1PRM

• 4
  • BOG VAM POMOGAO
    • www.elektricar.eu
    • Imejl

dogovorili smo se oko dozvole i papirologije da se r4 zvanicno ozvanici u savezu, dogovorile se za link da udjemo na rU mrezu , i dogovorili se oko pomoci da se R6 na besnoj kobili aktivira , da se da podrska oko postavljanaj aprs mreze i gejta i dozvole za isti kao pilot priojekat i za d-star mrezu i echolink i da se potegne pitanje promene pravilnika za kors band repetitore , papagaje i koriscenje sireg opsega od 432-438 da bude 430-440
Sačuvana
73! to YT1PRM