Radio-amaterski forum > Digitalne komunikacije

Digitalne komunikacije preko USB konekcije

<< < (2/2)

BPD:
> Dok ne napravim interfejs na slusanju sam. Napravio sam sipmaticnu kombinaciju: websdr i fldigi.
> Mikrofon priblizim zvucniku i bas lepo funkcionise.
Sto bi se reklo, napravio si akusticku spregu :) Naravno da moze i tako, ali ima svojih nedostataka. Najvise zbog
lokalnih smetnji - moras da cutis kao zaliven, da ugasis TV, radio i drugo, da ti ukucani ne galame... E, da bi sve
to izbegao, mozes i bolje. Na Windows mikseti za snimanje (Recording control), umesto Line In ili Mic ulaza,
izaberi "Stereo Mix" (tako je oznacen na mom Windows XP, a u drugim verzijama i sa drugacijim drajverima za
zvucne kartice moze drugacije da se zove). Tada ce ti ono sto slusas preko WebSDR prijemnika ici direktno
preko mikseta za reprodukciju i snimanje i nece ti smetati ambijentalna buka. Jacinu primanog signala, a time i
boje i kontrast na "vodopadu" u ovom slucaju ces podesavati ne samo na Recording mikseti, nego i na Play
jer se upravo taj signal vraca nazad :)

Veoma pametno je sto zelis prvo malo da slusas i vidis kako drugi rade. Nema tu narocito mnogo mudrosti, te
veze su veoma slicne onima koje radis telegrafijom. Cak se uz otvoreni tekst koriste i iste skracenice, tako da
ces vrlo brzo moci samostalno da radis veze. Najvaznije je da pravilno podesis predaju, da ti signal bude dobar,
a sve ostalo ces lako nauciti (koriscenje programa, pravljenje makroa i slicno). Videces, nazalost, na opsegu i
mnogo losih, priucenih operatora (pri tom ne mislim na nase) koji ne znaju ni elementarne stvari, nista osim da
"kliknu" na neki makro. Da ne govorim o njihovom nepoznavanju sablona veze i znacenja kratica :( Na srecu
takvih je ipak malo. Ima i onih koji znaju da rade, ali naprave makroe u kojima ti nabrajaju sve sto imaju od
uredjaja, ma bas sve - samo sto ti ne opisu komsiluk. Ma verujem da si takve stvari video jos u vojsci (uzimajuci
u obzir rod koji si bio, hi) a videces i slusanjem na SDR.

73! Brana

Navigacija

[0] Indeks poruka

[*] Prethodna strana

Idi na punu verziju